Specialist.czAktuální informace


Zaměstnanecké benefity v roce 2016

[16.02.2016]
Nezaměstnanost je v současné době na svém minimu a v souvislosti s tím stoupají nároky zaměstnanců na požadavky, které kladou na svá potenciální pracovní místa. 

Důležitým rozhodujícím faktorem se tak stává balíček firemních benefitů, které jim zaměstnavatel nabízí. Pojďme se nyní podívat na přehled toho, co se nabízí nejčastěji, a co zaměstnanci nejvíce ocení.

Mezi nejčastější benefity poskytované zaměstnavateli patří stravenky (74%), pružná pracovní doba (68%), příspěvek na penzijní připojištění (56%), zkrácené pracovní úvazky (55%) a jídelna (51%). V současné době nabývá na stále větší popularitě také nabídka volnočasových aktivit, ať už z oblasti sportu či například kultury.

Sympatickým extrémem je například možnost trávit v odpočinkové zóně firmy libovolně dlouhý čas, ideálně ještě s celodenní možností stravování.

Systém benefitů také čím dál častěji funguje na principu kafetérie, který spočívá v přidělování určitého počtu bodů za splnění pracovních úkolů, přičemž tyto body si potom zaměstnanec může směnit za benefit, který mu nejlépe vyhovuje.

Tabulka poskytovaných výhod zachycuje vývoj od roku 2010 do roku 2014.

Ze strany zaměstnanců bývá nejvíce oceňována pružná pracovní doba, finanční bonusy, vzdělávací kurzy, stravenky a možnost jazykového vzdělávání. Řadu benefitů už dnes zaměstnanci považují za samozřejmost, a tak je v prováděném průzkumu ani explicitně nezmiňovali. Jedná se například o mobilní telefon.

A jak jste na tom s benefity Vy? Nestálo by za to zkusit změnit práci?

Zdroje:

Reportáž ČT1 - Události 13. 2. 2016

www.profesia.cz

www.cfoworld.cz

ING Pojišťovna a Svaz průmyslu a dopravy ČR

Fotogalerie