Specialist.czAktuální informace


Základní chyby, kvůli kterým Váš životopis může „skončit v koši“ ještě před pohovorem

[14.01.2016]

Motivační dopis je pár vět, které píšete do e-mailu, když se ucházíte o práci. Co do něj napsat? Jak to udělat, abyste zaujal/a? Tady je pár tipů, které by Vám mohly pomoci. 

Buďte struční. Personalisté neradi čtou příliš dlouhé motivační dopisy, které připomínají spíše romány. Doporučuje se mít motivační dopis zhruba v délce jedné třetiny strany. Přehnaně květnatým slovníkem většinou neuděláte lepší dojem. Nezapomeňte na důležitá fakta. Vysvětlete, čím budete pro zaměstnavatele přínosem a že máte obdobné projekty úspěšně za sebou.

Co do motivačního dopisu nedávat?

„Mám bohaté zkušenosti ve všech vámi zmíněných oblastech.“ Výraz „bohaté zkušenosti“ je typickým příkladem nekonkrétního vyjadřování. Personalista chce vědět, jestli, kde a jak dlouho dělal kandidát to, co je uvedeno v popisu pozice.

„Moje zkušenosti z oblasti …..budou pro vás jistě přínosem.“ nebo „Zcela jistě uspokojím vaše vysoké nároky na tuto pozici.“ Toto tvrzení je poněkud sebejisté, když o pozici a firmě, která ji nabízí ještě nic bližšího nevíte.

„Nabízím samostatnost, komunikativnost a organizační schopnosti.“ Opět příliš nekonkrétní a popravdě to v motivačním dopise uvádí téměř každý. Snažte se vyvarovat obdobných výrazů a „nic nenabízejte“ J

„Rád se dozvím o nabízené pozici více podrobností. Jak je nastavený systém prodeje a s tím spojené podmínky?“ Žádné takové otázky do motivačního dopisu nepatří. Pokud si nejste jistí, jestli je pozice to pravé, do firmy raději zavolejte.

Životopis

1) Reagujete na každou pozici?

Neposílejte svůj životopis na všechny světové strany. Dojem opravdu neuděláte, pokud se jako kosmetička hlásíte na vedoucího skladu. Někdy se potom personalistům zdá, že si uchazeči nečtou požadavky na danou pozici. Respektujte prosím požadavky uvedené v inzerátu.

2) Zašlete špatnou fotografii

Vaše fotografie je vaše prezentace, nezapomínejte na to. Už jsme zde viděli „selfíčka“ s výstřihy a našpulenými rty, fotografie z restauračních zařízení s pivem, zcela neaktuální fotografie (asi 20 let staré) apod. Volte vždy aktuální foto z občanského průkazu nebo profesionální fotografie určené k tomuto účelu.

3) Vaše CV je nepřehledné

Některá CV chodí ve formě „povídek“ jako prostý text bez odstavců, zvýraznění apod. Když takovýto životopis personalista otevře, většinou ztratí chuť jej číst.

4) Chyby

Toto je kapitola sama o sobě a možná by se dalo na toto téma sepsat kratší knížku. Jedná se jak o pravopisné, tak stylistické chyby. Pokud zašlete CV s chybami, nutně si lidé, kteří jej čtou, řeknou, že Vám na tom nezáleželo, jste laxní nebo (a to je ještě horší), že stejně tak i při práci děláte chyby. Pokud si nejste jistí, nechte si životopis někým zkontrolovat a opravit.

5) Nevhodné chování

I to se stává. Některé uchazeče jsme nuceni požádat o doplňující informace a oni reagují podrážděně nebo je musíme odmítnout, protože nesplňují kritéria na danou pozici. Věřte, že nám to nedělá radost, ale vulgaritami uchazeč docílí akorát toho, že není doporučen nejen na pozici, na kterou reagoval, ale v budoucnu ani na žádnou další.

Zdroj: www.forbes.cz

Fotogalerie